ister misin? - En İyi Fırsatlar istermisin.com da Seni Bekliyor.
  Yeni Üyelik  |  Üye Girişi  |  Mağaza Girişi  |  Siparişlerim  |  Şifremi Unuttum
 
 
  Sepetim ( 0 )  
 
Anasayfa   »   Yardım
 
Kategoriler
 
 
     Kargo, Teslimat               Facebook ta Beğen  Twitter da Beğen  Google Plus ta Beğen

1) Kargomu nasıl takip edebilirim?

istermisin.com da ödeme alındıktan sonra, mağaza belirttiği tedarik süresi içinde ürünü kargolar ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri e-mail adresine gönderilir. Ayrıca Siparişlerim sayfasından "Kargo Takip" linkini tıklayarak ve kargo şirketinin internet sitesinden ürünü takip edebilirsin.

2) Mağazanın ürünü gönderip göndermediğini nasıl görebilirim?

Mağaza ürünü kargolayıp, kargo bilgilerini sisteme girer. Kargo bilgileri, e-mail adresine gönderilir. Siparişlerim bölümünden "Kargo Takip" linkini tıklayarak veya kargo şirketinin internet sitesinden siparişini takip edebilirsin.

3) Sipariş ettiğim ürünün kargo süresi ne kadardır?

Kargo ürün süreleri ürünlerin detay sayfalarında belirtilmektedir. Mağazalar ürünü bu süre içerisinde kargolamak zorundadır. Eğer belirtilen süre içerisinde ürünü kargoya vermezlerse, dilersen siparişi iptal edebilirsin.

Ürün, mağaza tarafından sana kargolandıktan sonra ürüne onay vermen için 3 iş günü süren var. E-mail adresine gönderilen kargo bilgileri ile gönderinin takibini yapabilirsin.

Ürün mağaza tarafından öngörülen zamanda kargoya verilmezse siparişini iptal edebilirsin.

Not: Kargo firmaları ile yapılan gönderimlerde, ortalama teslim süresi 2 iş günüdür. Ancak posta yoluyla yapılan gönderimlerde bu süre 7 ila 10 gün sürebilir.

4) Ambar tesellüm belgesi (Kargo alım belgesi) nedir?

Müşteri adresinden alınan kargolar için düzenlenen maliye onaylı yasal belgedir.

5) Durum tespit tutanağı ne işe yarar?

Durum tespit tutanağı, ürününü teslim aldığın esnada kargo görevlisine düzenletmen gereken ve ürünü iade edebilmen için gerekli evraktır. Ürününde eksik, arıza, kusur veya belirtilenden farklı bir durum olduğunda kargo görevlisine bu belgeyi hazırlatmalısın.

6) Evde kimse olmadığı için ürün geri gönderilmiş. Ne yapabilirim?

Ürün satın alma sırasında, teslimat kısmında belirtilen kişi adına, bir yakını kimlik tespiti ile kargodan ürünü teslim alabilir. Ancak ürün gönderimi yapılan kargo firmaları eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde sana teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefonları bulunur. Kargo şubesi, siparişini 3 gün boyunca bekletir ve sana ulaşamadığı takdirde siparişini geri gönderir. Adresinde bulunmadığın için kargonu teslim alamadığında, kargo şubene pusuladaki bilgilerle ulaşabilir ve teslimatla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsin. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde kargo firmasıyla irtibata geçtikten sonra, tekrar kargo talebinde bulunmanı rica ederiz. Ürün çoktan mağazaya ulaştıysa ürünün tekrar kargoya verilmesi için mağaza ile irtibata geçebilirsin.

7) Fatura adresi ile teslimat adresi farklı olabilir mi?

Ürün satın alma sırasında, teslimat ve fatura adresini dilersen aynı, dilersen farklı seçebilirsin. Ürün satın alırken Adreslerim bölümününden yeni adres girebilir veya kayıtlı adresler arasından seçim yapabilirsin.

8) Hasar tespit tutanağı hangi durumlarda tutulmalı?

Ürünün teslimi sırasında orijinal kutusunda, kargo paketinde veya üründe hasar, darbe, kırık, kusur tespit ettiğin durumlarda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturabilirsin.

9) Hasar tespit tutanağı nedir?

Kargonun kendisinde veya ambalajında herhangi bir hasar (yırtılma, patlak, ezilme ve ıslanma vb.) meydana gelmesi halinde tespit amaçlı düzenlenen belgedir.

10) İade/Değişim kargo maliyeti kim tarafından karşılanır?

Cayma hakkı kapsamındaki ürün iadelerinde, iade kargo ücreti mağazaya aittir. Müşterilerin kişisel sebeplerle dahi olsa kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

11) İstediğim kargo firmasını kullanabilir miyim?

Siparişin mağazanın satmış olduğu ürünün sayfasında belirtildiği kargo firması ile gönderilir. Farklı bir talebin olursa konuyu mağazaya mesaj göndererek iletebilirsin. Mağaza konuyu değerlendirecek ve son kararı size iletecektir.

12) Kargo adresini değiştirdim fakat daha önceki adrese gönderildi. Ne yapabilirim?

Ancak siparişin kargoya verildiyse önceden belirlediğin teslimat adresi kargo firmasına aktarılır ve adres değişikliği talebi kargo firmasının sistemine hemen yansımaz.

13) Kargo durumuna bakmak istiyorum fakat "Kargo takip numarası bulunamadı" diyor. Ne yapabilirim?

istermisin.com’da ödeme alındıktan sonra mağaza belirttiği tedarik süresi içinde ürünü kargolar ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri, e-mail adresine gönderilir. Siparişlerim bölümünden "Kargo Takip" linkini tıklayarak veya kargo şirketinin internet sitesinden siparişini takip edebilirsin. Eğer kargo bilgileri eksik veya hatalı girilmiş ve takip edemiyorsan mağazaya mesaj göndererek durumu bildirmelisin.

14) Kargo firmaları ve kargo ücretleri hakkında önemli bilgiler

Beğendiğin ürünü satın almadan önce ürün sayfasında kargo firmasını, kimin ödeyeceğini ve ürünün hangi şehirden gönderileceğini kontrol etmelisin. Kargo ücretinin kime ait olduğu, mağaza tarafından ürün sisteme girilirken belirlenmektedir. istermisin.com’da 2 tip kargo ücreti bulunmaktadır:

- Alıcı Öder

- Ücretsiz Kargo (Mağaza Öder)

15) Kargo terimleri ve açıklamaları

Alo Gönderiniz Var

Alıcının, telefon ile bilgilendirilip kargosunu şubeden teslim alma hizmetidir.

Ambar Tesellüm Belgesi (Kargo Alım Belgesi)

Müşteri adresinden alınan kargolar için düzenlenen maliye onaylı yasal belgedir.

Çıkış Şubesi

Kargonun gönderildiği şubedir.

Desi

Herhangi bir paket, koli ya da sandığın 3 boyutunun (en, boy, yükseklik) santimetre (cm) cinsinden birbiriyle çarpılıp 3.000’e bölünmesiyle hesaplanan hacimsel ağırlığıdır.

Devir Kargo

Varış şubesine ulaştığı gün, çeşitli sebeplerden (müşterinin gönderisini almaması, adresinde bulunmaması, yanlış adres verilmiş olması vb.) dolayı teslim edilemeyen ve alıcısı tarafından maksimum 6 gün içerisinde şube veya acentelerden alınması gereken kargodur.

Direkt Kapıdan

Müşteri adresinden alınan kargo hizmetidir.

Direkt Kapıya

Alıcı adresine teslimi yapılan kargo hizmetidir.

Durum Tespit Tutanağı

Kargoyu teslim alan kişinin talebi üzerine onun nezaretinde hazırlanan içerik tespit belgesidir.

Gelen Kargo

Müşteriye gelen kargodur.

Giden Kargo

Mağaza tarafından gönderilen kargodur.

Gönderi Kodu

Faturası kesilen kargonun sistemde takibinin yapılması için kullanılan takip numarasıdır.

Haberli Kargo

Herhangi bir ihbara gerek kalmaksızın alıcının geleceğini bildiği ve şubeden gelerek teslim aldığı kargodur.

Hasar Tespit Tutanağı

Kargonun kendisinde veya ambalajında herhangi bir hasar (yırtılma, patlak, ezilme ve ıslanma vb.) meydana gelmesi halinde tespit amaçlı düzenlenen belgedir.

İhbar Notu

Alıcının, adresinde bulunamaması durumunda kapıya bırakılan ihbar notudur.

Kapıdan Kapıya

Gönderenin adresinden alınıp alıcı adresine teslimi yapılan kargo hizmetidir.

Kargo Teslim Belgesi

Kargoların, alıcısına teslim edilirken imza ve kimlik bilgilerinin yazıldığı fatura nüshasıdır. (Maliye onaylı yasal belgedir.)

Manifesto Torbası

Doküman, dosya ve mi paketler ile toplu taşıma listelerinin konulduğu torbadır.

Mi Paket

Manifesto torbası içinde taşınan 3 kg’dan (1 desiden) küçük paketlerdir.

Nöbetçi Şube

Müşterilerin, mesai sonrasında acil kargolarını getirebilecekleri şubelerdir.

Peşin Ödeme

Kargo ücretinin gönderici tarafından ödenmesidir.

Taşıma Faturası

Kargo için şubelerde düzenlenen faturadır.

Taşınması Yasak Kargo

Kanunlarca taşınması yasaklanmış ya da taşınılan diğer kargolara, çalışanlara zarar vermesine ve araç sürücülerinin istenmedik kazalarla karşı karşıya kalmalarına sebep olacak kargolardır.

Ücret Alıcı

Kargo ücretinin alıcı tarafından ödenmesidir.

16) Kargo teslim belgesi nedir?

Kargoların, alıcısına teslim edilirken imza ve kimlik bilgilerinin yazıldığı fatura nüshasıdır. Maliye onaylı yasal belgedir.

17) Kargo ücreti "Ücretsiz kargo" olarak gözüküyor. Sipariş teslimat adresi Kıbrıs seçilmesi durumunda da ücretsiz kargo geçerli midir?

Ücretsiz kargo seçeneği sadece Türkiye sınırları içerisindeki teslimat adresleri için geçerlidir.

18) Kargo ücreti, her ürün için ayrı ayrı uygulanıyor mu?

Ürünlerin sipariş kodu aynı olsa bile ürünleri satın aldığın mağazalar farklı olabilir. Bu yüzden sitemizdeki tüm ürünler için mağazanın belirlemiş olduğu kargo ücretini ödersin. Eğer satın aldığın ürünler içerisinde ücretsiz kargo olarak belirlenen varsa, o ürünler için kargo ücreti ödemezsin.

19) Kargo ücretini kim ödüyor?

Ürün sayfasında, kargo şirketi ve kargo ücreti başlıklarında mağazanın sana sunduğu kargo seçenekleri yer alır.

istermisin.com’da 2 tip kargo ücreti bulunmaktadır:

- Alıcı Öder

- Ücretsiz Kargo (Mağaza Öder)

20) Kargoda ürüne zarar geldiyse sorumluluk kime aittir?

istermisin.com’da satışa sunulan tüm ürünler kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken mağazalar tarafından hasar kontrolünden geçer. Buna rağmen cam eşya, elektrikli ısıtıcı gibi niteliği itibarıyla hassas ürünlerde, taşıma sırasında düşürülmesi veya kargoya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir.

Böyle bir durumda süreç aşağıdaki gibi işler;

- Siparişin, kargo görevlisi tarafından adresine ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğün anda “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatın.

- Hasar Tespit Tutanağı: Kargonun kendisinde veya ambalajında herhangi bir hasar (yırtılma, patlak, ezilme ve ıslanma vb.) meydana gelmesi halinde tespit amaçlı düzenlenen belgedir.

- Hasar Tespit Tutanağı hazırlanırken kargo görevlisinin tutanağa yazdığı açıklamalara dikkat edin. Örneğin; “Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.” gibi bir açıklama, ürünün taşınma sırasında zarar görmediği şeklinde yorumlanır ve değişim talebin sırasında sorun yaşamana neden olur.

- Görevliyi, hasarlı gelen ürünle ilgili tam ve doğru kelimelerle tutanak tutması için uyarın. “Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü.” gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, ürün iade işlemini hızlandıracaktır.

- Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurman ve “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemen gerekir.

- Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte hasarlı ürünü satıcıya geri gönderdiğinde ürün değişimi işlemlerin hızla tamamlanır ve sana bu konuda bilgi verilir.

- Kargo tazmini konusunda sorun yaşamamak için, hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firması ile geri gönderin.

21) Mağazanın ürünü gönderip göndermediğini nasıl görebilirim?

Mağaza ürünü kargolayıp kargo bilgilerini sisteme girer. Kargo bilgileri, e-mail adresine gönderilir. Siparişlerim sayfasından "Kargo Takip" linkini tıklayarak veya kargo şirketinin internet sitesinden siparişini takip edebilirsin.

22) Satın alınan ürün, mağaza tarafından kargoya vermedi. Ne yapabilirim?

Ürünü satın aldığın mağazanın belirttiği tedarik süresinde siparişini gönderip kargo bilgilerini sisteme tanımlaması gereklidir.

(Not: İş günü olarak verilen süreye resmi tatil ve hafta sonları dahil değildir.)

Siparişin, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse Siparişlerim sayfasından satın alma işlemini iptal edebilirsin. İptal işlemi sonrası ürün bedeli, kredi kartın veya banka kartın üzerinden sana kesintisiz olarak iade edilecektir.

23) Satın alınan ürünün yurt dışı teslimatı yapılıyor mu?

istermisin.com’dan satın aldığın ürünlerin teslimatı sadece Türkiye sınırları içerisine yapılmaktadır.

24) Siparişim kargoya teslim edildikten ne kadar zaman sonra bana ulaşır?

Mücbir sebepler (Hava, yol muhalefeti vb.), kargo tarafından adrese teslim hizmeti verilmeyen veya belirli gün adrese teslimat yapılan yerler hariç, kargo firmaları ortalama şehir içi ve 600 Km’ye kadar mesafelerde 1 iş günü, 600 km üstü mesafeler için 2 iş günü içinde teslimat yapmaktadır.

25) Ürünü beğenmediğim için iade başvurusunda bulundum, kargo ücreti kim tarafından ödenir?

Cayma hakkı kapsamındaki ürün iadelerinde, iade kargo ücreti mağazaya aittir. Müşterilerin kişisel sebeplerle dahi olsa kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

26) Ürünü farklı bir isim teslim alabilir mi?

Ürün satın alırken teslimat isminde belirtilen kişi adına, bir yakını kimlik tespiti ile kargodan ürünü teslim alabilir.

27) Ürünü kusurundan dolayı iade ediyorum. Mağaza, kargo ücretini benim karşılamamı istiyor. Ne yapabilirim?

Cayma hakkı kapsamındaki ürün iadelerinde, iade kargo ücreti mağazaya aittir. Müşterilerin kişisel sebeplerle dahi olsa müşterinin, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini mağazaya bildirmesi gerekmektedir. Mağaza, müşterinin talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini müşteriye hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.

istermisin.com Ödeme Koruma Sistemine göre ürün bedeli mağazaya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince müşteri, ürünü iade edip parasını geri alma hakkına sahiptir. Kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

28) Ürünüm kargolandı ancak hâlâ ulaşmadı. Ne yapabilirim?

Ürün mağaza tarafından zamanında kargoya verildiyse ve size gerekli sürede ulaşmadıysa konuyu mağazaya bildirmelisin.

Not: Kargo firmaları ile yapılan gönderimlerde, ortalama teslim süresi 2 iş günüdür. Ancak posta yoluyla yapılan gönderimlerde bu süre 7 ila 10 gün sürebilir.


 
 
Bizi Takip Edin

Facebook  Twitter  Google Plus  Pinterest

Mobil Uygulamalar

Apple  Android
  Kategoriler

Giyim & Ayakkabı
Elektronik
Ev & Yaşam
Anne & Bebek
Kozmetik & Kişisel Bakım
Mücevher & Saat
Spor & Outdoor
Kitap, Müzik, Film, Oyun
Otomotiv & Motosiklet
Sözleşmeler

Kullanım Koşulları
Üyelik Sözleşmesi
Mağaza Sözleşmesi
Gizlilik ve Güvenlik
Mesafeli Satış Sözleşmesi
Popüler Aramalar

Cep Telefonu, Bilgisayar, Ankastre, iPhone, Gözlük, MacBook, Mutfak Robotu, Su Sebili, Çanta, Ses Sistemi, Parfüm, Ayakkabı, Akülü Araba, Saat, Tablet, Samsung Galaxy, Fotoğraf Makinesi, Ruj, LED TV, Bebek Arabası,
  Yardım

Üyelik
Güvenli Ödeme Sistemi
Ödeme Seçenekleri
Ödeme
Satın Alma Öncesi
Satın Alma Sonrası
Avantajlar, Kampanyalar
Kargo, Teslimat
Yasaklı Ürünler
Kurumsal

Hakkımızda
Reklam
Destek Merkezi
İletişim
 
 
 
istermisin.com'da yer alan mağazaların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan firmaya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından istermisin.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Tüm sorular için ürün sahibi firma ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Sitemizin tüm ziyaretçileri ve üyeleri Üyelik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları'nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

 
       Copyright © 2018 istermisin.com | Tüm Hakları Saklıdır.