ister misin? - En İyi Fırsatlar istermisin.com da Seni Bekliyor.
  Yeni Üyelik  |  Üye Girişi  |  Mağaza Girişi  |  Siparişlerim  |  Şifremi Unuttum
 
 
  Sepetim ( 0 )  
 
Anasayfa   »   Yardım
 
Kategoriler
 
 
      Satın Alma Sonrası               Facebook ta Beğen  Twitter da Beğen  Google Plus ta Beğen

1) Sipariş ettiğim ürün gelmiyor. İptal edebilir miyim?

Ürünü satın aldığın mağazanın belirttiği tedarik süresinde siparişini gönderip kargo bilgilerini sisteme tanımlaması gereklidir.

(Not: İş günü olarak verilen süreye resmi tatil ve hafta sonları dahil değildir.)

Siparişin, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse Siparişlerim sayfasından satın alma işlemini iptal edebilirsin. İptal işlemi sonrası ürün bedeli, kredi kartın veya banka kartın üzerinden sana kesintisiz olarak iade edilecektir.

2) Sipariş ettiğim ürünü alamadım fakat teslim edildi olarak görünüyor.

Ürün satın alma sırasında, teslimat isminde belirtilen kişi adına, başka biri (güvenlik görevlisi, evdeki farklı kişi vb.) kimlik tespiti ile kargodan ürünü teslim almış olabilir. İlk olarak kargoyu başka birinin teslim alıp almadığını kontrol edin.

Kargo teslim edilmediyse mağazaya mesaj göndererek durumu bildirin.

3) Alışveriş yorumu nedir?

Müşteriler, alışveriş sürecine dair görüş ve deneyimlerini, "Alışveriş Yorumu" ile diğer kullanıcılarla paylaşır. Bu yorumlarda; mağazanın iletişimi, işlem hızı (ürün hazırlama ve kargolama süreci), onaylama hızı gibi alışverişle ilgili genel bir değerlendirme yapılır. Böylece diğer müşterilerin alışveriş kararları için rehber niteliği taşır.

4) Aynı sepette aldığım aynı üründen bir tanesini iade etmek için ne yapmam gerekiyor?

İade talebi yapıldığında iade yapılacak ürünü seçebilirsin.

1. Bana Özel sayfasındaki Siparişlerim bölümünden "İade Talebi" butonuna basın.

2. İade nedeni vb bilgiler girildikten sonra "Gönder" butonuna basın.

Önemli Not: Taşıma esnasında oluşan hasarlar için kargo görevlisine zabıt tutturduktan sonra ürünü aynı kargo şirketi ile mağazaya göndermen gerekmektedir. Bu durumlarda "Kapıda İade" bölümünü seçerek işlem yapman gerekmektedir.

5) Birden fazla ürün satın aldığımda, hepsi bir arada gönderebilir mi?

Aynı mağazadan tek seferde alınan birden fazla ürün, tek kargo ile toplu gönderilebilirken farklı mağazalardan alınan ürünler için tek kargo ile gönderim yapılmamaktadır.

6) Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

7) Cayma hakkı nasıl kullanılır?

Alıcının (müşterinin), sipariş tarihinden itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini satıcıya (mağazaya) bildirmesi gerekmektedir. Mağaza, müşterinin talebini aldıktan sonra en geç 10 gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini müşteriye hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle yükümlüdür. istermisin.com Risksiz Alışveriş Sistemine göre ürün bedeli mağazaya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince müşteri, ürünü iade edip parasını geri alma hakkına sahiptir.

8) Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara (mağazaya) aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır. (Satıcılarla görüşülerek anlaşmalı kargo firmasıyla gönderim yapılması gerekmektedir.)

9) Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

10) Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.

11) Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi bulunmaktadır?

Alıcı, iade talebini ilettikten sonra en geç 72 saat içerisinde iade kargosunu göndermeli ve kargo bilgilerini Siparişlerim sayfasından giriş yapmalıdır.

12) Ürünü teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

İade edilen ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketini kontrol edin. Kargoda bir hasar tespit etmeniz durumunda kargo görevlisine zabıt tutturun. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

13) Cayma hakkının geçerli olmadığı durumlar nelerdir?

Müşterinin, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir.

1. Ürünün müşteriden kaynaklı hasar görmesi. Ürünü görmek için paketin açılması vb. durumlar hariçtir.

2. Müşterinin kullanımından kaynaklanan ürün değeri düşüşü.

3. Ürünün satıldıktan sonra mağazaya dönmesine kadar geçen sürede, değerinin aşırı düşmesi ve satılamayacak duruma gelmesi. (Tarım ve deniz ürünleri)

4. Kopyalanması mümkün olan ürünlerin paketinin açılması (Yazılım, DVD vb.)

5. Müşterinin özel olarak ürettirip satın aldığı ürünler.

6. Niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu, ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

14) Elektronik ürünlerde cayma hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?

- Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orjinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

- Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmayacaktır.

- Satın alınan cep telefonuna sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2. el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında "ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması" gerekmektedir. Bu nedenle de sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.

- Cayma Hakkı dışında kalan 14 ila 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

15) Değişim başvurusunda bulunmak için ne yapabilirim?

Siparişlerim bölümünden mağazaya konuyla ilgili mesaj gönderin.

16) Değişim yapıp ürünü alacağım, adresi nasıl değiştirebilirim?

Değişim talebinde bulunurken ürünü teslim almak istediğin adresi mağazayla irtibata geçip değiştirmen gerekmektedir.

17) Faturam ulaşmadı, ne yapabilirim?

istermisin.com’da faturan ürünle birlikte belirttiğin adrese gönderilir. Faturanın sana ulaşmaması durumunda fatura adresi ile teslimat adresi farklı olabilir, bunu kontrol etmen gerekmektedir.

Sorunun devam etmesi durumunda konu ile ilgili mağazaya bildirimde bulunabilirsin. Mağazaya mesaj göndermek için ürün sayfalarında mağaza adı altındaki "Mesaj gönder" linkini kullanabilirsin.

18) İptal ile iadenin farkı nedir?

"Sipariş İptali", satın alma talebini ilettikten sonra ürün henüz kargoya verilmeden iptal talebi iletilmesi durumunu ifade eder.

"Ürün İadesi", satın alma talebini iletip, ürün kargoya verildikten sonra iade talebi iletilmesi durumunu ifade eder.

19) Kargo gönderime hazırlanıyor durumundayken siparişi iptal etmek istedim talebim reddedildi. Ne yapabilirim?

Sipariş durumun, kargo hazırlanıyor statüsündeyken, ürün kargolanmış olabileceğinden sipariş iptali reddedilebilir. Bu durumda ürün teslim alındıktan sonra iade edilebilir. Kargoya verilen ürünler için ürün alındıktan sonra iade süreci uygulanması gerekmektedir.

20) Kredi kartı ile ödeme yaptım, farklı şekilde para iadesi olur mu?

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra siparişi iptal etme durumunda, para iadesi kredi kartına yapılmaktadır. Diğer metodlarla para iadesi almak mümkün değildir.

Not: Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iade tutarı, bankaların yoğunluk ve süreç uygulamalarına bağlı olarak 2 ila 4 gün içerisinde kredi kartına artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için bankanla görüşmen gerekmektedir.

21) Mağaza ile iade konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz, ne yapmam gerekir?

Mağaza ve müşterilerin, istermisin.com üzerinden yaptığı alışverişlerde tarafların verdiği bilgilerin doğruluğu kabul edilmektedir.

Alışveriş süreci boyunca mağaza ve müşteri yanlış bir beyan verdiği takdirde taraflar doğrudan yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur. istermisin.com, zamanında yapılmayan bildirimlerden ve yanlış bilgilendirilmeden sorumlu değildir. İade işlemlerinin taraflar arasında belirtilen süreçlerin dışında gerçekleştirilmek istenmesi, müşterinin gönderdiği ürünün zarar verildiği gerekçesiyle mağaza tarafından kabul edilmemesi durumlarında Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri uygulanacak olup istermisin.com bu aşamada taraf olmamaya özen gösterecektir.

22) Mağaza siparişi iptal etmemi istedi, ne yapabilirim?

Mağaza, ürünü onaylamadıysa iptal işlemini mağazanın yapması gerekmektedir. Eğer mağaza ürünü onayladıysa iptal işlemini sen yapabilirsin. Mağaza, stok bittiği için ürün gönderimini yapamıyor olabilir.

Not: Mağaza siparişi iptal ettiğinde "Mağaza Puanı" düşecektir.

23) Mağazalara neden yorum yapmalıyım?

Ürün satın aldıktan sonra mağaza ve ürün hakkında yorumlarını iletebilirsin.

Ürün ve alışveriş yorumlarında iletirken alışveriş yaptığın mağazanın iletişim, ürün hazırlama ve kargolama süreci ile onaylama hızını ve satın aldığın ürünü değerlendirebilirsin. Ürün hakkındaki görüşlerini ve alışveriş sürecinde yaşadığın deneyimleri doğru bir şekilde aktarman diğer kullanıcılara da rehber olacaktır.

24) Mağazaya hangi konularda puan vermeliyim?

Mağazanın iletişimi, işlem hızı (ürün hazırlama ve kargolama süreci), onaylama hızı gibi alışverişle ilgili genel bir değerlendirme yapılarak puan verilmelidir. Böylece diğer müşterilerin alışveriş kararları için rehber niteliği taşır.

26) Ödemeyi iptal ettim fakat kredi kartımdan ödenmiş olarak görünüyor. Ne yapabilirim?

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde, bankaların süreç ve uygulamalarına göre iadelerin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması, 2 ile 4 günlük bir süreyi bulabilmektedir. İade edilen ürün bedeli, kredi kartı limitine veya vadesiz hesabına artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıca gelecek olan ekstrende (hesap özeti) iade işlemini görebileceksin. Sorunun devam etmesi durumunda konuyu bankanla görüşmen gerekmektedir.

27) Para iadesi yerine o para ile başka ürün alabilir miyim?

Para iadesi yerine farklı bir ürün satın alınması mümkün değildir.

28) Satın aldığım ürün ne zaman gönderilecek?

istermisin.com’da sipariş onayı sonrasında, mağaza belirttiği tedarik süresi içinde ürünü kargolar ve kargo bilgilerini sisteme girer. Kargo bilgileri, e-mail adresine gönderilir. Bana özel sayfasındaki Siparişlerim bölümünden kargo bilgilerine ulaşabilir ve kargonu takip edebilirsin.

29) Siparişi iptal ettiğim halde ürün geldi, ne yapabilirim?

Mağaza ile irtibata geçip ürünü geri göndermen gerekmektedir. "Mesaj gönder" bölümünden mağazaya konuyu bildirebilirsin.

30) Siparişimi iptal ettim, ücret hesabıma ne zaman iade edilir?

Sipariş iptalin onaylandıktan sonra; ücret iade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak 2 ila 4 gün içerisinde kartına artı bakiye olarak yansıyacaktır.

31) Taciz edici mesajlar vb. yazıları nasıl şikayet edebilirim?

istermisin.com’da uygun olmayan yazılarla karşılaşırsan Destek Merkezi aracılığıyla şikayette bulunabilirsin. İhlal durumu incelenip doğruluğu kanıtlanınca ürün veya yazının sahibi ile ilgili gerekli işlemler istermisin.com tarafından gerçekleştirilecektir.

32) Taksitli yaptığımın alışverişin iadesi neden taksitli yapılıyor?

Taksitli yapılan alışverişlerde yapılan iade tutarının da taksitli olarak yansıması banka ile ilgilidir. Konuyla ilgili bankanla görüşmen gerekmektedir.

33) Tamamlanan siparişe ürün ekleyebilir miyim?

Onaylanan siparişler, istermisin.com’a online olarak ulaşır ve ödeme işlemlerin de sipariş oluşturma aşamasında otomatik olarak yapılır. Ödeme tamamlandıktan ve siparişin onaylandıktan sonra siparişe ürün eklemen mümkün değildir. Ancak mevcut siparişini iptal ederek yeni bir sipariş oluşturabilir veya almak istediğin diğer ürünü ayrıca sipariş edebilirsin.

34) Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?

Ürünün kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda, kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisin. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür. Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsin. Hasar tespit belgesini düzenletmezsen üründeki sorunun mağaza ya da kargo kaynaklı olduğunu ispatlaman mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısın.

Ürün eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkını kullanabilirsin. İade sürecini başlatabilmek için "Bana Özel" sayfasındaki Siparişlerim başlığının altında yer alan bölümden "İade Talebi" butonuna basarak bildirimde bulunman gerekmektedir.

35) Ürün farklı fiyatlarla yeniden satışta. Ne yapabilirim?

Müşterilerle mağazaları buluşturan istermisin.com, sadece kendi mağazasından ürün satışı yapmaktadır.

Diğer mağazalardan satın aldığın ürünlerin fiyatları, istermisin.com tarafından değil; mağazalar tarafından belirlenmektedir. Ürün fiyatlarındaki değişiklikler, mağazaların ücretlendirme politikası ve kampanya dönemleri ile ilgilidir. Bu nedenle aynı markaya ait, ancak farklı tarihlerde satışa sunulan ürünlerde fiyat farklılıkları olabilmektedir.

36) Ürün ve alışveriş yorumlarıma nasıl ulaşabilirim?

"Yorumlarım" bölümünden alışverişlerinde yaptığın yorumları görebilirsin.

37) Ürünün paketine zarar verdim, yine de iade yapabilir miyim?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması, müşterinin kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı mağazaya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, mağaza zararını tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına karşı müşteri hakkında yasal yollara başvurabilir.

38) Ürün yorumları, alışveriş yorumları vb. forum yazıları yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır?

Ürün yorumları, açık alışveriş bilgileri vb. forum yazıları yazarken aşağıda belirtilen türde içeriklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tür içerikler, herhangi bir şikayet vb. durumlarda istermisin.com tarafından silinir ve yazan kullanıcının üyeliği sonlandırılabilir.

- Toplum düzeni ve genel ahlaka aykırı yazılar

- Kanunen yasak olan cinsel içerikli yazılar, reklam yazıları, başka sayfa linkleri

- Başkasının haklarına zarar vermek veya kişisel bilgilerini ortaya çıkaran içerikler. Başkalarının haklarını veya kişisel bilgilerini, onurunu kırıcı; kredisini ve çıkarlarını ihlal eden içerikler

- Suç unsuru oluşturan içerikler

- Yanlış ve abartılı reklam içerikleri

- Politik ve siyasi içerikler

- Bilgi iletişim cihazlarına zarar veren virüs vb. içerikler

- Mağaza sahibinin kişisel bilgilerini veya irtibat bilgilerini kapsayan içerikler

- Sitenin sorunsuz işlemesine engel olacak içerikler

- istermisin.com kullanım şartlarına ve kanunlara aykırı her tür içerik


 
 
Bizi Takip Edin

Facebook  Twitter  Google Plus  Pinterest

Mobil Uygulamalar

Apple  Android
  Kategoriler

Giyim & Ayakkabı
Elektronik
Ev & Yaşam
Anne & Bebek
Kozmetik & Kişisel Bakım
Mücevher & Saat
Spor & Outdoor
Kitap, Müzik, Film, Oyun
Otomotiv & Motosiklet
Sözleşmeler

Kullanım Koşulları
Üyelik Sözleşmesi
Mağaza Sözleşmesi
Gizlilik ve Güvenlik
Mesafeli Satış Sözleşmesi
Popüler Aramalar

Cep Telefonu, Bilgisayar, Ankastre, iPhone, Gözlük, MacBook, Mutfak Robotu, Su Sebili, Çanta, Ses Sistemi, Parfüm, Ayakkabı, Akülü Araba, Saat, Tablet, Samsung Galaxy, Fotoğraf Makinesi, Ruj, LED TV, Bebek Arabası,
  Yardım

Üyelik
Güvenli Ödeme Sistemi
Ödeme Seçenekleri
Ödeme
Satın Alma Öncesi
Satın Alma Sonrası
Avantajlar, Kampanyalar
Kargo, Teslimat
Yasaklı Ürünler
Kurumsal

Hakkımızda
Reklam
Destek Merkezi
İletişim
 
 
 
istermisin.com'da yer alan mağazaların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan firmaya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından istermisin.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Tüm sorular için ürün sahibi firma ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Sitemizin tüm ziyaretçileri ve üyeleri Üyelik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları'nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

 
       Copyright © 2018 istermisin.com | Tüm Hakları Saklıdır.